уроки
13.01.2014 10:33
Тема. «Лампада чистая любви…».
Тема кохання у творчості О.С.Пушкіна.
Любви все возрасты покорны,
Её порывы благотворны.
А.С.Пушкин
Мета: розширити та поглибити знання учнів про творчість Пушкіна, показати глибину творів, викликати цікавість до художнього слова, допомогти учням зрозуміти всю складність переживань, все багатство почуттів поета, вміти інтерпретувати, відчувати слово;
розвивати усне мовлення, працювати над збагаченням словникового запасу, розвивати вміння працювати з текстом оригіналу, навички виразного читання;
виховувати естетичне сприйняття та цікавість до предмету, сприяти духовному зростанню учнів.
Обладнання: ПК, медіа проектор, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І.Організаційний момент. Підготовка учнів до активного засвоєння матеріалу.
1.Повідомлення теми та мети уроку.
Слайд 1
Слайд 2
Чи згодні ви з цим твердженням? Чи багато віршів Пушкіна про кохання ви знаєте? Чи може людина написати вірші, якщо сама не кохає? Саме на ці питання ми будемо намагатися відповісти на протязі уроку. Ми звернемось до віршів Пушкіна, відзначимо глибину, витонченість відображених в них думок і почуттів. А зараз згадаємо, що нам відомо про багатогранність пушкінського таланту.
2.Перевірка домашнього завдання.
Робота в парах. Завдання: визначити пушкінські твори за жанром.
- « Про царя Салтана» казка
- «Капітанська донька» історична повість
- «Євгеній Онєгін» роман у віршах
- «Мадонна» сонет
- «Пісня про віщого Олега» балада
- «Полтава» поема
- «Вольность» ода
- «Борис Годунов» трагедія
- «До моря» елегія
Слайд 3 з правильними відповідями
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Слово вчителя.
Сьогодні ми будемо говорити про саме поетичне, високе і чисте почуття, ім’я якому – кохання. Безліч творів присвятили цьому почуттю майстри поезії та прози. Я просила вас на минулому уроці назвати асоціації, які виникають у вас зі словом кохання. Давайте ще раз згадаємо їх
Слайд 4
Є класичний образ, що вживається по відношенню до Пушкіна – «сонце російської поезії». А що двигає сонце?
Слайд 5
Любви все возрасты покорны,
Её порывы благотворны.
Кохання – ось що керує сонцем. Кохання як і поезія захоплює все людське єство, надихаючи його на прекрасні та неймовірні вчинки, будячи в ньому найкращі поривання, тривожачи його творчу уяву. Саме тому кохання і поезія у Пушкіна нероздільні.
ІІІ.Робота над темою уроку.
1.Слово вчителя.
На відміну від дружби, у якій Пушкін цінував постійність, вірність, кохання він розглядав як мінливе почуття. Воно подібно урагану захоплювало поета, давало йому джерело натхнення, підкорюючи «Страстям мятежным», але, як будь-який ураган, затихало , перетворюючись в «погасший тепел». Пушкін не шукав вічного кохання, вічною була потреба кохати.
2.Аналіз поезій.
«Я вас любил»
Читання вірша мовою оригіналу.
Слайд 6
Повідомлення учнів.
Почуття Пушкіна не були скороминучими, хоча і випадкових закоханостей у його житті було чимало. Але Анна Олексіївна Оленіна відіграла особливу роль в біографії поета. Він мріяв одружитися з Аннет, їй він присвятив безліч віршів.
Вони познайомились, коли Анні було всього 9 років. Пушкін часто бував вдома у директора бібліотеки, археолога, історика і художника Оленіна. І він не міг не помітити гарненької дівчинки.
Наступного разу він зустрічає Аннет, коли тій уже виповнилось 19 і відразу палко закохується. Анна гарно малювала, декламувала, писала театральні п’єси, вільно володіла французькою, англійською та іспанською мовами. А ще я маленька граційна дівчина була гарною вершницею, влучно стріляла із лука, танцювала всі модні тоді танці.
Пушкін зробив Оленіній пропозицію, але батьки дівчини йому відмовили. Донька залишалась просто стороннім спостерігачем.
Лише через 10 років вона виходить заміж, але щастя в подружжі не знайшла.
Саме Оленніній Пушкін присвячує незрівнянні по силі пристрасті вірші «Её глахза», «Ты и вы», «Не пой, красавица, при мне…» і стрічки, що стали відомим романсом «Я вас любил..»
Звучить романс
Бесіда: - у творі багато психологічних деталей, яких саме? (пік почуття пройшов, поета не мучить «хвороба кохання», він пише про той момент, коли почуття затухає, в його душі оживає кохання – спогад)
- яке це було кохання? (не виказане, «Безмолвное», не пов’язане зі сподіваннями на взаємність)
– як поет підкреслює силу минулої любові? (тонко,делікатно, бажаючи, щоб інший так само щиро і ніжно кохав жінку)
чи є у тексті опис коханої?(ні, Пушкін через марення спогадів бачить риси коханої жінки, він вдячний за «Безмолвную любовь»)
«Я помню чудное мгновенье»
Виразне читання вірша
Слайд 7
Повідомлення учнів
Цей вірш біографічний. Він навіяний зустрічами з Анною Петрівною Керн. Ця жінка прожила складне життя. Їй не було ще і 17 років, коли її повінчали з 52 річним дивізійним генералом Керном. Анна Петрівна підкорилась волі батьків з відчаєм. Через 9 років вона залишила чоловіка. Після його смерті вдруге вийшла заміж. Жили вони з чоловіком дуже ощадливо, але в коханні. Анна Петрівна була непересічною жінкою: освіченою, розумною, з літературними здібностями.
Перша зустріч Пушкіна і керн відбулася в 1819 році в Петербурзі на балу. Пушкіну сподобалась Анна Петрівна, він намагався звернути на себе увагу. Проте вона його не помічала, бо захоплено слухала, як Крилов читав свої байки.
Через 6 років, влітку 1825 року, Анна Петрівна приїхала до тітки в Тригорське. Пушкін в цей час був у засланні в сусідньому Михайлівському. Він майже щодня бував у тригорському. У день від’їзду Анни Петрівни поет подарував їй 1 главу «Євгенія Онєгіна», куди вклав листок з віршем «Я помню чудное мгновенье»
Через роки вірш отримав друге народження. Композитор Глінка познайомився з донькою Анни Петрівни, покохав її. Це стало джерелом натхнення для створення романсу. Зверніть увагу на зміну темпу музики, інтонації. Це допоможе в аналізі вірша.
Бесіда: - із кількох стовпчиків складається твір? ( з 6)
– на скільки частин по змісту можна поділити вірш?( три рівні частини, по 2 стовпчика в кожній, про три різні періоди в житті героя)
Робота в групах. Завдання для груп: проаналізувати строфу, відповісти на питання.
1 група
-якій реальній події присвячена 1 частина? (зустрічі на балу)
– як автор оцінює цю зустріч? («Чудное мгновенье»)
– назвіть епітет («Чудное»)
– перерахуйте порівняння («как мимолётное виденье, как гений чистой красоти»)
–навіщо автор використовує саме такі порівняння? (вони посилюють враження прекрасного, небесного, але позбавленого живих ознак)
2 група
-що запам’ятав автор з цієї зустрічі? («Голос нежный», «милые черты») – назвіть епітети («нежный», «милые»)
– чи є конкретне зображення жінки? (ні, подані лише загальні риси чарівної жінки)
– коли поет уявляв «милые черты»? («В томленьях шумной суеты»).
– назвіть епітети («безнадежной», «шумной»)
В тяжкі часи життя приємні спогади зігрівали душу поета.
3 група
-чому присвячена друга частина вірша? (рокам випробувань)
–як проходили ці роки? («Бурь порыв мятежный»)
–назвіть епітет («Мятежный»)
– який сенс цього виразу? (тяжкі роки випробувань)
– як ці роки вплинули на світлий образ? («забыл», затулили роки, з часом світлий спогад було втрачено)
– яким епітетом названі риси? («небесные»)
– де стоять чотири епітети в цих стрічках? (в кінці)
– який засіб виразності використовується? (інверсія)
– навіщо? (вказати важливість ознак)
4 група
-про які події зі свого життя говорить поет? (заслання в Михайлівське)
– як проходило заслання? («В глуши, во мраке заточенья тянулись тихо дни мои». В провінції, далеко від міст, майже ні з ким не бачився, дні йшли повільно, одноманітно)
– що було відсутнім у засланні? («Без божества, без вдохновенья, без слёз, без жизни, без любви». Настав період духовного пригнічення. Саме існування, здавалося, втрачало будь-який сенс)
5 група
-що відбувається у третій частині? (духовне відродження героя)
– чому «душе настало пробужденье»? («Опять явилась ты», про зустрічі в Тригорському)
– навіщо повторюються порівняння, що використані в 1 стовпчику? (друга зустріч справила таке ж враження, як і перша)
6 група
-як змінилось життя героя? (духовно ожив, життя стало наповненим)
– що спільного і відмінного останніх двох стрічок 4 і 6 стовпчика? (використовуються ті самі іменники, але в 4 строфі з прийменником «без», а в 6 – зі сполучником «і»)
Бесіда:
- сформулюйте головну думку вірша? (кохання допомагає ліричному герою пережити життєві негаразди, відроджує до повноцінного життя після духовного пригнічення)
«Мадонна»
Виразне читання вірша
Ми відкриваємо найпрекрасніші і най трагічніші сторінки із життя Пушкіна. За жартівливим визнанням поета, Наталія Гончарова була його 113 коханням. Але ті захоплення, ті пристрасті, що хвилювали його молодості, ще не були тим коханням, тим всеохоплюючим почуттям, яке прийшло до нього на межі нового періоду життя. Настала пора зрілості і водночас бажання особистого, сімейного щастя.
Слайд 8
Повідомлення учнів
З Наталією Гончаровою Пушкін познайомився у грудні 1829 року на одному з московських балів. Дівчині тоді було лише 16 років. Поет закохався і відразу зробив пропозицію. Відповідь матері була двоякою: донька ще дуже молода. Пушкін, страждаючи від невизначеності, їде на Кавказ. Весною 1830 року він неочікувано отримує через знайомого, що приїхав з Москви, вітання від Гончарових. Поет сприймає це як пропозицію повернутись до Москви. У квітні 1830 року він робить ще одну пропозицію, і її приймають. 18 лютого 1831 року в церкві Вознесіння, поблизу Нікітських воріт, Пушкін і Наталія Гончарова обвінчались. Поет був надзвичайно щасливим, привівши в свій будинок (у нього вперше з’явився свій будинок) юну красуню-дружину. Саме наталі дала поетові те щастя, про яке він так мріяв. Пушкін був щасливим у подружньому житті, це стверджують його листи. За 6 років, що вони прожили разом, Наталія Миколаївна народила 4 дітей. Подружжя було щасливим, і не їх провина, що вони жили в суспільстві, що не хотіло бачити щастя поета. Напередодні смерті поет скаже: «Моя дружина – ангел».
Аналіз вірша «Мадонна»
-хто така Мадонна? (образ у західноєвропейському релігійному живопису)
Слайд 9
–погляньте на репродукції, що спільного в зображеннях? (обидві тримають немовля)
– в чому відмінності? (Мадонна на весь зріс, ангели, більш схожа на земну жінку, Богоматір – дуже строга, її дитина старша)
– яку б картину хотів мали ліричний герой? (останній рядок 2 стовпчика, 3 стовпчик)
Розберемося у значенні слів: «Пречистая» - одно із звернень до Богоматері, «Божественній спаситель» - Христос, немовля, «С величием» - навіюючи повагу, «Под пальмою Сіона» - про першу християнську церкву, зібрану в Сіонійській печері.
– знайдіть у 2 стовпчику порівняння («С холста, как с облаков»), зверніть увагу на уточнення «без ангелов»
- зробіть висновок, чиїх ознак у сонеті більше: Мадонни чи Богоматері? Пушкін у вірші піднявся над відмінностями західної та східної церков.
– яким чином виповнилось бажання автора? (з’явилась земна жінка)
– хто такий «Творец»? (Бог)
– що означає слово «ниспослал»? (подарував)
– як ви розумієте вираз «чистейший образец»? (поєднання краси і чистоти. Небесного і земного)
– доведіть що це саме сонет (14 стрічок, особливості побудови стовпчиків та римування: 1 стовпчик абба, 2 стовпчик абаб- перехресна рима, в 3 і 4 стовпчиках по 3 стрічки ааб, аба)
– у якому стовпчику виражено головну думку?( В останній – піднесене ставлення до коханої жінки, подяка долі за щастя)
ІІІ.Підведення підсумків.
1.Перегляд ілюстрацій на тему «Кохання»
Слайди
2.Читання віршів Пушкіна напам’ять.
3. Робота в зошитах
Слайди
«Я вас любил» (1829)
Тема: інтимна лірика
Головна думка: навіть після того, як почуття пройшли, ліричний вдячний за своє кохання та зичить щастя коханій.
Засоби виразності: епітети, метафора.
«Я помню чудное мгновенье» (1825)
Тема: інтимна лірика
Головна думка: кохання допомагає людині пережити будь-які негаразди, повертає до життя.
Засоби виразності: епітети, порівняння, метафора, інверсія
«Мадонна» (1830)
Тема: інтимна лірика
Головна думка: піднесене ставлення до коханої, подяка долі за щастя
Засоби: порівняння, застаріла та книжкова лексика.
Форма: сонет
4.Слово вчителя. Ми перегорнули останню сторінку нашого уроку. Нашим завданням було розглянути вірші про кохання. Ви дізналися про жінок, яким ці вірші було присвячено. У своїх творах Пушкін показав, що саме кохання дозволяє побачити у земній жінці щось небесне і незвичайне. Кохання надихало поета на творчість. Тож бажаю і вам кохати і бути коханими.
Б.Заходерн
Не бывает любви – несчастной
Может быть она горькой, трудной
Безответной и безрассудной,
Может – быть смертельно опасной –
Но несчастной любви не бывает.
Даже если она убивает.
Тот, кто этого не усвоит
И несчастной любви не стоит!
IV. Домашнє завдання: вивчити вірш напам’ять за вибором, закінчити роботу в зошитах.