уроки

13.01.2014 10:28

                Урок 4     

Тема. Том Сойєр – головний герой повісті Марка Твена. Том Сойєр і Гекльберрі Фінн.

Мета: -вчити п’ятикласників характеризувати героїв художнього твору на основі їхніх портретів, вчинків та переживань, ставлення до них інших персонажів-розвивати зв’язне мовлення, вміння користуватись цитатним матеріалом;

-виховувати в учнів об’єктивне ставлення до людських вчинків, здатність цінувати дружбу.

Обладнання: фото скульптури Хіббарда.

Тип уроку: систематизація та закріплення з елементами гри.

Хід уроку:

І. Повідомлення теми та мети уроку.

1.Інтелектуальна гра «П’ять із п’яти». Завдання: впізнати літературного персонажа за мінімальною кількістю характеристик.

Перший персонаж

  1. Він кров’ю підписав присягу.
  2. Боявся духа померлого індіанця Джо..
  3. Вистежив грабіжників.
  4. Лягав спати, коли хотів.
  5. Усі діти заздрили йому.
    (Гекльберрі Фінн)
    Другий персонаж
  1. Суддя Тетчер склав про нього найкращу думку.
  2. Позичив візка у Бенні Тейлора.
  3. Мав зведеного брата.
  4. Відкрив загальний закон, що керує всіма людськими вчинками.
  5. Замість уроків бігав до річки купатися.
    (Том Сойєр)
    Третій персонаж
  1. Боявся старої пані з наперстком.
  2. Ніколи не повертався з водою раніше, ніж за годину.
  3. Не зміг устояти від спокуси побачити болячку на нозі.
  4. Любив наспівувати «Дівчата з Буффало».
  5. Замість білої мармурової кульки отримав удар пантофлею.
    (Джім)
    Четвертий персонаж
  1. За його провину було покарано іншого.
  2. Постраждав за те, що зміг відрізнити чорне від білого.
  3. Якось йому довелося чути передсмертний стогін.
  4. Не любив пустощів.
  5. Ледь не втратив брата.
    (Сід)
    П’ятий персонаж
  1. Його безпідставно звинуватили у крадіжці.
  2. Намагався навчитися курити.
  3. Втік на острів.
  4. Постав із мертвих.
  5. Товаришував із Томом.

2.Гра «Впізнай героя»

«Ну й розбишака ж, хай йому абищо!.. В ньому наче біс сидить»(тітка Поллі про Тома, розділ 1)

«…він був не лихий хлопчик, а тільки неслух, бешкетник. Але зла він нікому не хотів і серце мав предобре»(тітка Поллі про Тома, розділ 15)

«…завжди був одягнений в обноски з дорослих людей, укриті незліченними плямами й такі подерті, що аж клапті теліпались з усіх боків. На голові у нього стирчала руїна здоровенного капелюха з напівобірваними крисами; куртка, коли він її напинав, сягала йому мало не до п’ят, а ґудзики позаду опинялись десь нижче від того місця, де їм належало бути; штани тримались на одній шлейці…»(Гек)

«…був сам собі господар і робив усе, що йому заманеться»(Гек).

3.Бесіда:

 -як ви гадаєте, чому ці бешкетники стали улюбленими героями багатьох поколінь?

–як ви ставитесь до цих персонажів?

ІІ. Характеристика Тома Сойєра.

1.Перевірка домашнього завдання. Зачитати підібраний матеріал.

2.Заповнення таблиці. Том Сойєр – головний герой твору.

Риси характеру героя

Ситуації

Веселий, життєрадісний

Життя на острові

Великий фантазер

Гра у Робін Гуда

Кмітливий, винахідливий

Залучення приятелів до роботи

Добрий, щирий

Виступ у суді

Бешкетник і задирака

Крадіжка цукру, бійки з хлопцями

Вірний друг

Присяга друзів

Лицар

У стосунках з Беккі

Не любить навчатись

Невідвідування школи

Гострий розум та язик

У школі

Інтерес до навколишнього світу

Пошуки скарбу

Хоробрість, сила духу

У печері

3.Висновок.

Тому тісний світ дорослих. Він живе у вигаданому. У школі йому нецікаво. Він може повернути справу так, щоб неприємне стало бажаним. Жертвує собою заради Беккі. Хоробрість, сила духу допомогає йому вибратись зі скрутного становища. Відновлює справедливість у суді, хоча дуже боїться індіанця. Улюблений герой Тома – справедливий розбійник Робін Гуд.

ІІІ. Характеристика Гека.

1.Бесіда:

- хто такий Гек?

– зачитайте опис його зовнішності;

- як ставляться до Гека дорослі?

 – чому Геку заздрять діти?

– назвіть риси характеру Гека;

 -як ви вважаєте образи Тома і Гека протиставлені чи зіставлені?

 – що для хлопців найцінніше?

– які епізоди з пригод хлопців вам запам’яталися? 

2.Порівняння Тома та Гека за планом:

1.Сімейний стан героїв.

2.Матеріальний достаток.

3.Ставлення до освіти та виховання.

4.Риси характеру (спільні і відміні).

5.Ставлення до них інших персонажів.

6.Ставлення один до одного.

7.Роль дружби у їхньому житті.

IV. Підведення підсумків.

Том і Гек – самостійні люди, хоча і діти. Вони готові прийти на допомогу. Відважні, сповнені життєвої енергії. Дружба робить їх життя яскравим. Автор подав нам головні цінності життя дітей:

дружба, порядність, добро, гра, пригоди, здатність прийти на допомогу, свобода.   

V. Домашнє завдання: знайти комічні епізоди в повісті, групам підготувати їх інсценізацію.